Arturas er en meget høflig dreng, som sørgede for, at vores frivillige, Tina og Hanne, ikke manglede noget på tallerkenen eller i koppen, da de besøgte ham
Arturas og hans familie er nogle skønne mennesker, som har stået sammen igennem sygdomsforløbet. Arturas vidste præcis, hvad han ønskede sig, men rækkefølgen var han i tvivl om. Dog kunne de frivillige høre på ham, at en rejse ville gøre ham rigtig glad, for han snakkede meget om at komme lidt væk og lave noget sjovt sammen med familien. Derfor fik han en forlænget weekend til forlystelsesparken Europa-Park i Tyskland sammen med sin familie – og han blev glad! Efterfølgende sendte han os en rigtig sød hilsen, som du kan læse her:
‘Jeg hedder Arturas. Jeg vil gerne sige tusind tak til Make-A-Wish Danmark for denne ferie i Europa-Park. Jeg kunne godt lide Europa-Park, især hotellet, der hedder Colosseum, samt bassin og forlystelser.
Hotellet Colosseum er et godt hotel, og det har gode restauranter og buffet. Af Make-A-Wish Danmark fik vi også aftensmad på hotellet og på en anden restaurant, der hedder Spansk grill, som var også rigtig godt. Mit hotelværelse var rigtig godt.
Der var mange gode forlystelser i Europa-Park. Jeg kan godt lide Blue Fire, Silver Star og Euro-Mir. De andre er også gode. Mange tak for ferien ‘
TUSIND TAK for din fine hilsen, Arturas – dejligt at høre, at du nød turen