Det var den største drøm for seje Jonatan på 12 år.
Drømmen fortalte Jonatan os om helt tilbage i vinteren 2019, men så kom covid-19 og satte en stopper for alle vores rejse-børn.
I foråret 2022 begyndte vi igen at opfylde drømme indeholdende rejser, og vi kontaktede Jonatans forældre, for at høre, om Jonatan kunne tage til kamp d. 2. maj.
Et pudsigt sammenfald var, at Jonatans forældre i julegave (2021) havde givet Jonatan en tur til Manchester og se en hjemmekamp d. 15. maj. Så vi blev enige om at vente til efter sommerferien.
…. Men ak, d. 20. april fik familien besked om, at kampen blev rykket frem og familiens fodboldbilletter blev aflyst og Jonatan var ulykkelig. I tæt samarbejde med Jonatans forældre fik vi hurtigt booket billetter til kampen d. 2. maj samt fly, hotel og transfer.
Det var en meget glad Jonatan der i lufthavnen (for han vidste godt, at han skulle til England) blev mødt af vores frivillige, som kunne overrække ham fodboldbilletter til kampen mellem Manchester United og Brentford. At kampen var mod Brentford var endnu et kæmpe plus for Jonatan som også er stor fan Christian Eriksen.
Dagen efter kampen fik vi denne besked og dejlige fotos :
” Sikke en oplevelse i går. Jonatan er træt i dag, men lykkelig!!”
Jonatan lider af forskellige sygdomme bl.a. ekstrem svær epilepsi.