Update dag 6: Hvide Sande-Brande 110 km
Når man vågner til sol og næsten ingen vind, er der automatisk dømt godt cykelvejr – og det har i den grad præget dagens tur.
Men inden vi forlod Hvide Sande og alle de søde piger der, skulle skolen lige have en ekstra rengøringsrunde, så vi ikke blev hjemsøgt af sure vestjyske rengøringskoner med løftede pegefingre
Som sagt var vejret absolut på vores side i dag – og det gik i rask fart henover de vestjyske velanlagte cykelstier mod dagens formiddagsdepot på Staunings Flyveplads, hvor der i dag er et fint fly-museum og ikke mindst toiletter.
Næste strækning mod Skjern foregik i samme høje tempo – kilometer efter kilometer – forbi græsenge, majsplantager, kornmarker, mejetærskere og en enkelt drillesyg markvander, der gav os dagens eneste byge. I Skjern stod Stark skjern klar med et lækkert frokostdepot med sandwich, frugt, chokoladebarer og kolde drikke – OG en håndfuld søde medarbejdere, der gerne ville sludre og høre alt om vores projekt.
Resten af turens ca 60 km tog vi i et stræk – kun afbrudt af et par defekter: Lukas tabte sin Garmin-computer, som aldrig bliver hel igen, da en tysk familie desværre nåede at køre henover den. Poul tabte en eger og Kenneths kæde hoppede af. Til gengæld endte turen direkte på MC Donalds, hvor ungdomsskolen gav burgere og is som eftermiddagsdepot
Og så var der lige 2,7 km til klub Brikken, hvor vi har slået lejr for natten. På vej derhen skulle Alex forsøge at være ‘ung igen’ og hoppe elegant hen over en lidt høj kantsten i forbindelse med et vejarbejde. Cyklen fulgte bare desværre ikke med, så han tog et knap så elegant styrt – heldigvis i meget lav fart og uden de store skader til følge. Til gengæld vandt han dagens Peter Pedal for denne bedrift. Dagens Michael Mørkøv gik til Valdemar for eksemplarisk holdkørsel.
Klub Brikken summer nu af liv og unge ryttere, der spiller bordtennis, spiser slik og er på skærmen i mindre grupper, mens der slås maver ovenpå dejlig aftensmad (hakkebøf med pasta og brun sovs) sponseret af Ejstrupholm Hotel.
Vi forventer ikke pigebesøg i aften, men forsøger at hoppe tidligt i seng, så vi er klar til en udfordrende dag i Søhøjlandet i morgen med en hel masse bakker.