Husker du søde Emma, der i december måned fik sit ønske overrakt af de muntre, lokale nytårsbadere fra Vejle Nytårsbad? ♂️
Hvert år på nytårsaftensdag hopper en flok glade vandhunde i Vejle Fjord i den gode sags tjeneste. Badetur, champagne og kransekage koster 50 kroner, og al overskud går til Make-A-Wish Danmark. Sidste år dukkede over 400 mennesker op på Albuen Strand og sprang i bølgen blå ♂️ ❄️ Den store opbakning til projektet betød, at Vejle Nytårsbad kunne overrække Emma et rejsegavekort på 20.000 kroner.
Emma og familien tog afsted på en varm og solrig badeferie til Mallorca ☀️⛱ Her kan du læse, hvad Emmas mor skriver om turen:
–
Lige fra den dag Emma blev syg, har hun snakket om sommerferie. En ferie hvor hun kunne bade, danse og spise is og pandekager. Der var ingen tvivl om hendes højeste ønske, da Make-A-Wish kom forbi i december måned. En lille ønskekasse blev vist frem og den indeholdt sommerting og en fin tegning. Mor, far og lillesøster skulle med, og ønsket blev opfyldt samme dag. Vi skulle afsted til september, hvor hun havde været ude af behandling i et halvt år og var fuld af energi. Turen gik til Mallorca med dejlig varme og badning i poolen hver dag. Der blev selvfølgelig også danset med Bamse hver aften og spist en masse is og pandekager. Emma havde en fantastisk ferie. Tak til Vejle Nytårsbad og Janne og Keld fra Make-A-Wish for at få Emmas ønske opfyldt!
–