Seje Villum på snart 6 år, fik i 2018 konstateret en aggressiv form for muskelsvind.
Første gang vores fantastiske frivillige Emilie og Flemming mødte Villum, var i efteråret 2019. Her var der ingen tvivl om, at Villum var helt vild med LEGO Ninjago, og han drømte da også om et ophold på Hotel LEGOland på et ninjagoværelse….
Men så kom corona og alle ønsker om at komme i forlystelsesparker blev udsat.
Lang tid er gået, og vi har løbende været i kontakt med Villum og forældre, for at høre, om Villums største drøm ændrede sig med tiden.
Og det gjorde den, for da familien stod og skulle flytte og pludselig fik en kæmpe have, ville seje Villum virkelig gerne have et shelter.
Da Villum ikke kan spille fodbold og hoppe i trampolin som hans kammerater, grundet hans sygdom, ville et shelter kunne blive et fantastisk omdrejningspunkt når venner kommer på besøg, og de kan hygge på en måde, hvor Villum kan være med.
For nylig blev shelteret leveret og de frivillige kunne lave en overrækkelse udenfor i dejligt solskinsvejr.
Stor tak til Villums forældre og bedsteforældre der gerne selv ville sætte shelteret op sammen med Villum! Billederne viser uomtvisteligt Villums store glæde og vi tror dårligt han kan vente til, at det planlagte bålsted kommer op. Så skal der både laves ”nak-og-æd” aften og grilles skumfiduser for Villum og vennerne.
Kære Villum – stort tillykke med dit fine shelter, vi håber, at du får en masse gode timer derude, både med hygge men også med sjov og leg.