Skønne Line ️på 14 år kæmper med MDS – myelodysplastisk syndrom – men som I kan se af billederne her, er hun en rigtig humørbombe
Vores dygtige frivillige Nina, Charlotte og Helle var på besøg hos familien og fandt hurtigt ud af , hvad Lines helt store ønske var :
Et værelsesmakeover med en STOR seng!
Line er ind imellem faldet ud af sin seng – fordi hun ikke har villet mase sin elskede bamse, som har fulgt hende gennem tykt og tyndt.
Lines værelse var desværre ikke helt klar til en større seng så tømreren og elektrikeren måtte på banen først. De flyttede vægge og et el-skab. Derefter kunne vores frivillige gå i gang, og sammen med familien blev der spartlet og malet til den store guldmedalje ?
I løbet af en! weekend var værelset færdigt – fuldt møbleret med glade og friske farver – en hyggekrog og en seng, der kan slås ud.
Nu kan Line og bamsen sove trygt hver nat, uden at Line risikerer at falde ud af sengen ?
Tusinde tak til Artman Tømrer & Snedker ApS for vejledning og donation af arbejdskraft og materialer til dette helt specielle ønske.
Du kan se alle de ønsker vi har opfyldt i 2017 her :
https://makeawish-dk.incloud.website/2017-2/
Har du lyst til at hjælpe med at opfylde ønsker for børn med en livstruende sygdom?
Det kan du gøre ved at give et bidrag, blive medlem eller blive frivillig ?










