Takket været vores ambassadører i The 501st Legion var 250 personer, efter først-til-mølle princippet, inviteret til koncert med DR SymfoniOrkestret i DR Koncerthuset.
“DR Symfoni Orkestret tager os med på den ultimative science-fiction koncertoplevelse, når det forvandler sig til Tusindårsfalken og flyver os med på en symfonisk rumrejse gennem musikalske universer og filmiske galakser.
Det ydre rum er fyldt med musik! Det ved vi fra klassikere som Star Wars, Rumrejsen År 2001, Aliens og de mange Star Trek-film. Og nu kommer den forrygende musik fra de store rumfilm til koncerthuset i et fabelagtigt program for alle, der har elsket rumrejserne i biografen.
Med musik af store filmkomponister som John Williams, Jerry Goldsmith og James Horner kommer vi ud på en musikalsk rejse af enorme dimensioner, hvor lys, lyd og musik bliver til en symfonisk galakse – Galaxymphony”.
Tusind tak til vores ambassadører i 501st Legion for at I tænker på os – det var en oplevelse af ydre dimensioner ?